Title | Chase Sapphire Reserve |
Agency | Droga5 |
Campaign | Chase Sapphire Reserve |
Advertiser | JP Morgan Chase |
Brand | Chase Sapphire |
Date of First Broadcast/Publication | 2022 / 11 |
Business Sector | Credit Cards |
Media Type | Television |
Length | |
Market | United Kingdom |
Production Company | Iconoclast |
Sound Design Company | 750mph |
Chief Creative Officer | Scott Bell |
Executive Creative Director | Juliana Cobb |
Group Creative Director | Marybeth Ledesma |
Creative Director | Courtney Richardson |
Creative Director | Shloimy Notik |
Creative Director | Harry Bugden |
Creative Director | Carrie Levy |
Creative Director | John Verocchi |
Senior Art Director | Christian Maine De Biran |
Senior Copywriter | Daniel Freeda |
Art Director | Vanessa Bittante |
Copywriter | Gabriel Sehringer |
President | Dan Gonda |
Executive Group Strategy Director | Lula Laudon |
Group Brand Strategy Director | Rik Mistry |
Brand Strategy Director | Jenny Mott |
Brand Strategist | Afrika-Ira Humble |
Communications Strategy Director | Mariel Milner |
Sr. Communications Strategist | Molly Klein |
Communications Strategist | Matthew Meyers |
Head of Data Strategy | Lily Ng |
Data Strategy Director | Ty Matsunaga |
Executive Design Director | Nate Scott |
Group Design Director | Mark Yoon |
Design Director | Dan Pulito |
Associate Design Director | Leslie Chang |
Senior Designer | Thalia Kelly |
Designer | Kalissa White |
Associate Director, interactive/experiential | Jenn Mann |
Executive Producer | Liliana Vega-Estrada |
Senior Producer | Carlos Valdivia |
Senior Producer | Volney Guzman |
Associate Producer | Alisha Bhowmik |
Director, Art Production | Cliff Lewis |
Director | Fleur Fortuné |
DP | Hoyte van Hoytema |
Executive Producer | Valerie Romer |
Producer | Jennifer Barrons |
Producer | Rob Stark |
VFX Company | Framestore LA |
VFX Creative Director | Martin Lazaro |
VFX Executive Producer | Heino Henning |
Bidding Producer | Nadia Brent |
VFX Producer | Nathan Niamehr |
VFX Producer | Catherine May |
On Set VFX Supervisor | Eric Rosenfeld |
Lidar | David Sudd |
Lead Compositor | Kshitij “Kay” Khanna |
Finished Artist | Deji Oduntan |
Finished Artist | Kenzi Parker |
Finished Artist | Zimei Song |
Compositor | Avery Herzog |
Compositor | Jess Kim |
Compositor | Nasser Mandavisobi |
Compositor | Jason Tsai |
VFX Editor | Eugen Bekafigo |
CG Lead | Jimmy San |
CG Artist | Evan Lee |
CG Artist | Jeremy Livingston |
CG Artist | Youran Lyu |
CG Artist | Kayla Whitehead |
CG Animator | Rui Yang |
CG FX Artist | Coskyu Ozdemir |
Design R&D | Jake Cuddihy |
Design R&D | Nathan Zankich |
Designer | Coy Yuan |
Matte Painting | Benjamin Walant |
Colorization | Company 3 |
Colorist | Beau Leon |
Color Assist | Evan Reinhard |
Senior Color Producer | Dan Butler |
Editing Company | Exile Editorial |
Editor | Shane Reid |
Editor | Stephania Dulowski |
Assistant Editor | Ersin Dogruer |
Assistant Editor | Patrick Hayes |
Editorial Producer | David Won |
Editorial Producer | Sara Arnold |
Editorial Company Executive Producer | Sasha Hirschfeld |
Editorial Company Executive Producer | Jenn Locke |
Music | Anderson .Paak |
Audio | Heard City |
Sound Design and Mix | Dan Flosdorf |
Managing Partner, Audio | Gloria Pitagorsky |
Additional record & mix | Phil Loeb |
Additional record & mix | Jeremy Siegel |
Executive Producer, Mix | Jackie James |
Executive Producer, Mix | Sasha Awn |
Senior Producer, Mix | Lisa Rosenberg |
Sound Producer | Nick Duvarney |
Sound Producer Assistant | Dylan Stetson |
Assistant Mixer | Ronnie Stapleton |
Assistant Mixer | Seth Brogdon |
Assistant Mixer | Virginia Wright |
Assistant Mixer | Zoltan Monori |
Assistant Mixer | Chenoa Tarin |
Assistant Mixer | Oddy Litlabo |
Sound Designer | Sam Ashwell |
Supporting Sound Engineer | Mike Bovill |
Sound Producer | Olivia Ray |
Actor / Celebrity | Michael B. Jordan |